Բազմապատկման զուգորդական հատկությունը
Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Հաշվի՛ր օգտվելով բազմապատկման զուգորդական հատկությունից։
7x(60×5)=7×300=2100
172x(2×5)=172×10=1720
(6×5)x(6×5)x(6×5)=30x30x30=900×30=2700
(2×4)x(3×2)+(6×7)x(5×2)=8×6+42×10=27300
2. Վերականգնի՛ր հավասարությունները
2կմ= 800մ +1կմ200մ
8կմ=3կմ100մ + 4կմ900մ
6կմ= 5կմ700մ50սմ+ 2մ50սմ
12սմ = 1սմ4մլ + 10սմ6մմ
14դմ= 3դմ3սմ +10դմ7սմ
3․ Համեմատի՛ր
12տ40կգ < 12տ4ց
11ց65կգ > 1տ70կգ
4․ Դպրոցում սովորում է 450 աշակերտ։ Աղջիկները 12-ով քիչ են տղաներից։ Քանի՞ տղա է սովորում այդ դպրոցում։
( 450-12):2=219 աղջիկ
219+12=231տղա
5․ 2 պարկերից առաջինում կար 27կգ ալյուր։ Երբ վաճառողը այդ պարկից 5 կգ վաճառեց և 3 կգ լցրեց երկրորդի մեջ, ապա պարկերում ալյուրի քանակները հավասարվեցին։ Որքա՞ն ալյուր կար երկրորդ պարկում։
1)27-5=22(կգ) (1պ)
2)22-3=19(կգ) (2պ)
6․ Գտի՛ր այն թվերը, որոնց տարբերութունը 451 է, իսկ գումարը՝ 1451
1451-451=1000
1000:2=500
500+451=951
951-500=451
951+500=1451
Տնային առաջադրանքներ
1․ Հաշվի՛ր օգտվելով բազմապատկման զուգորդական հատկությունից։
7x60x5=2100
172x2x5=1720
6x5x6x5x6x5=2700
2x4x3x2+6x7x5x2=27300
2. Վերականգնի՛ր հավասարությունները
2կմ350մ+ 650մ =3կմ
7կմ550մ+ 2կմ450սմ =10կմ
2մ25սմ + 25սմ = 3մ
2սմ2մմ+ 12սմ8մմ = 15սմ
2մ7դմ + 15մ3դմ = 18մ
3․ Համեմատի՛ր
5կգ600գ <6կգ500գ
23կմ30մ <30կմ23մ
12դմ5դմ > 10դմ8դմ
4․ Շաբաթօրյակին մասնակցում էին 125 աշակերտ։ Աղջիկները 11-ով շատ էին տղաներից։ Քանի՞ աղջիկ էր մասնակցում այդ շաբաթօրյակին։
125-11=114
114։2=57 տղա
57+11=68 աղջիկ
5․ 2 պարկերից առաջինում կար 24կգ ալյուր։ Երբ վաճառողը այդ պարկից 4 կգ լցրեց երկրորդի մեջ, ապա պարկերում ալյուրի քանակները հավասարվեցին։ Որքա՞ն ալյուր կար երկրորդ պարկում։
24-4=20 կգ
20-4=16կգ
6․ 280 տեղանոց դահլիճում համերգի ժամանակ զբաղեցված տեղերը 120-ով շատ էին ազատ տեղերից։ Հաշվի՛ր մուտքի տոմսի արժեքը՝ գիտենալով, որ այդ օրվա վաճառված տոմսերի ընդհանուր գումարը 120000 դրամ է։
280-120=160
120000:160=750 դրամ